Dátum: 07.09.2015

Vložil: CS_AA

Titulok: Ako to vidí Bill 289

289.

Když se kupí konflikty

Občas jsem byl donucen pořádně se podívat na situace, ve kterých jsem jednal špatně. Je zajímavé, že jsem se téměř vždy okamžitě začal omlouvat.
Prohlašoval jsem, “Tohle jsou opravdu užitečné lidské chyby.” Když jsem například rozbil nějaké kuchyňské náčiní, ihned jsem si pomyslel, “Kdyby se mnou lidé jednali normálně, nemusel bych se takto chovat.” Potom náledovala myšlenka, “Bůh dobře ví, že mám nesnesitelné nutkání. Tentokrát ho nedokážu překonat. Bože, musíš mě ho zbavit.” A konečně přišla chvíle, kdy jsem křičel, “Tak tohle nikdy neudělám. Ani to nebudu zkoušet.”
Je samozřejmé, že se moje problémy začaly hromadit, protože jsem pro všechno měl omluvu, všechno jsem odmítal a proti všemu jsem se bouřil.

* * * * *
Výsledky našeho sebezpytování může zkreslovat naše vlastní racionalizace a sobecká přání. Výhoda hovoru o těchto výsledcích s druhým člověkem spočívá v tom, že od něj dostaneme okamžité postřehy a posouzení naší vlastní situace.

1. Grapevine, Červen 1958
2. Dvanáct kroků a dvanáct tradic str. 60

289
Keď sa hromadia konflikty
Občas som bol nútený pozrieť sa na situácie, v ktorých som si počínal zle. No hneď nato som začal horúčkovite hľadať výhovorky.
„Toto,“ zvolal som, „sú fakticky chyby dobrého človeka.“ Keď úskok nevyšiel, pomyslel som si, „Nuž, keby títo ľudia zaobchádzali so mnou dobre, nemusel by som sa tak správať, ako sa správam.“ Ďalšou výhovorkou bola táto: „Boh dobre vie, že mám strašné nutkanie. Toto jednoducho neprekonám, takže ma bude musieť uvoľniť.“ Nakoniec prišiel čas, keď som kričal : „Toto iste neprekonám! Ani sa o to nebudem pokúšať.“
Samozrejme, moje konflikty sa hromadili, pretože som bol plný výhovoriek, odmietania a otvorenej rebélie.
««« »»»
To, čo nám príde na myseľ pri sebahodnotení, môže byť prekrútené naším ospravedlňovaním seba a tým, čo si prajeme. Úžitok z hovorenia týchto vecí inej osobe je ten, že môžeme dostať priamy komentár a radu do našej situácie.
1. GRAPEVINE, JÚN 1961
2. TWELVE AND TWELVE, s. 61

Pridať nový príspevok