Dátum: 14.09.2015

Vložil: CS_AA

Titulok: Ako to vidí Bill 296

296.

Každodenní inventura

Při každodenním zkoumání uplynulého dne budeme muset velmi často použít pečlivý přístup, abychom dokázali odhalit naše skutečné pohnutky. Existují případy, kdy se v našem jednání opět objeví náš dávný nepřítel výmluva. S její pomocí se budeme pokoušet naše jednání, které bylo ve skutečnosti špatné, omluvit. Máme přirozené sklony k představám o správnosti motivů a důvodů našeho jednání, ale ve skutečnosti je to jinak.
“Konstruktivně jsme kritizovali” člověka, který to podle našeho mínění potřeboval, ale opravdovou pohnutkou byla snaha vyhrát malicherný spor. Jindy jsme mluvili o nepřítomném člověku a mysleli jsme si, že tím pomáháme ostatním lidem ho správně pochopit. Ve skutečnosti byla naším motivem touha po získání pocitu nadřazenosti a my jsme si pomáhali pomluvou.
Ubližujeme lidem, které máme rádi, protože potřebují “dostat lekci”. Ve skutečnosti je chceme potrestat. Říkali jsme, že máme depresi a že se cítíme špatně, ale ve skutečnosti jsme vyžadovali projevy sympatie a pozornosti.


Dvanáct kroků a dvanáct tradicí str. 94

296
Denná inventúra
Pri každodennom hodnotení často iba veľmi podrobným skúmaním odhalíme, aké boli naše pravé motívy. V niektorých prípadoch zasiahne náš starý nepriateľ – racionalizovanie – a ospravedlní skutočne zlé správanie. Máme pokušenie domnievať sa, že sme mali dobré motívy a dôvody, i keď sme ich naozaj nemali.
„Konštruktívne sme kritizovali“ niekoho, kto to potreboval, i keď naším skutočným motívom bolo vyhrať v zbytočnom spore. Alebo keď sme kritizovali osobu, ktorá nebola prítomná, mysleli sme si, že svojou kritikou pomôžeme iným, aby ju pochopili. V skutočnosti však naším pravým motívom bolo získať pocit nadradenosti tým, že ju zhodíme.
Zraňovali sme tých, ktorých sme milovali, pretože sa potrebovali „naučiť lekciu,“ ale v skutočnosti sme ich chceli potrestať. Boli sme deprimovaní a sťažovali sme sa, ako zle sa cítime, ale v skutočnosti sme predovšetkým žiadali o súcit a pozornosť.
TWELVE AND TWELVE, ss. 96-97

Pridať nový príspevok